Asset Publisher Asset Publisher

Kiermasz sadzonek Las Bliżej Nas

XI Kiermasz Sadzonek Leśnych i Ozdobnych „Las bliżej nas”

25 i 26 kwietnia odbędzie się już po raz jedenasty Kiermasz Sadzonek Leśnych i Ozdobnych pod hasłem „Las bliżej nas". Impreza ta na stałe wpisała się w kalendarz wiosennych i jesiennych imprez propagujących ochronę środowiska.

Dwukrotnie w ciągu roku odbywa się kiermasz sadzonek leśnych i ozdobnych. Wystawcami na kiermaszu są szkółki leśne nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku oraz lokalni i krajowi producenci sadzonek. Kiermasz odbywa się na terenie Leśnego Zakładu Usługowego „Lasbud", w Zaściankach koło Białegostoku.

Podczas każdego kiermaszu leśnicy przeprowadzają społeczną, ekologiczną akcję pod hasłem „Sadzonka za makulaturę". Białostoczanie przynoszą kilogramy zużytego papieru, a w zamian leśnicy wydają sadzonkę drzewka leśnego. Drzewko można dostać za 4 kg makulatury.

Za każdym razem kiermasz odwiedza kilkaset osób: miłośników ogrodnictwa, działkowiczów, a także spacerowiczów podziwiających piękno roślin oraz przyjaciół lasu.

Oferta sadzonek przygotowana przez szkółki leśne kilkunastu nadleśnictw przyciąga uwagę kupujących przystępną ceną oraz fachową informacją na temat pielęgnacji sadzonek i uprawy własnego lasu. W czasie kiermaszu można kupić modrzewie, świerki, lipy, klony, jesiony, brzozy, dęby, kasztanowce, dzikie grusze, śliwy oraz róże.

Kiermasz jest doskonałą okazją, aby w atrakcyjnej cenie nabyć do własnego ogrodu rodzime gatunki roślin. Kiermasz odwiedzają całe rodziny, które kupują sadzonki leśne i ogrodowe, dowiadują się o warunkach hodowli roślin, ustawiają się w kolejce po sadzonkę. Natomiast przeprowadzana akcja „Drzewko za makulaturę" niesie za sobą same korzyści, z których najważniejszą jest edukacja ekologiczna uczestników. Każdy, kto przyjdzie na kiermasz może nie tylko poznać rozmaitość gatunków roślin i pracy leśników, ale również – zbierając makulaturę – aktywnie uczestniczy w ochronie środowiska. Wielu białostoczan przyjeżdża z wielkimi pakami i workami makulatury. W poprzednich kiermaszach rekordzista przywiózł ponad 430 kg zużytego papieru – w zamian chciał otrzymać do posadzenia jedną symboliczną sadzonkę.

Taki prezent za zużyty papier jest miłą nagrodą, a przede wszystkim efektem właściwej gospodarki odpadami w rodzinnych gospodarstwach. Mieszkańcy miasta i okolic przez dwa dni trwania kiermaszu średnio przynoszą kilkanaście ton makulatury, a podczas jednej z edycji dostarczono ponad 20 ton makulatury.

W Polsce z makulatury produkuje się głównie papier pakowy i makulaturę, w niewielkim stopniu papier toaletowy i do druku. Każda tona papieru wyprodukowanego z makulatury to równowartość 17 drzew.