Aktualności Aktualności

KOMUNIKAT W SPRAWIE ZWALCZANIA SZROTÓWKA KASZTANOWCOWIACZKA W OKRESIE JESIENNYM

W okresie jesieni jedyną możliwą formą zwalczania szrotówka kasztanowcowiaczka jest systematyczne zgrabianie i zbieranie opadłych liści kasztanowców.

Szrotówek kasztanowcowiaczek (Cameraria ohridella) występuje w Polsce powszechnie, a jego obecność w kraju notuje się od roku 1998.

Szkodnik ten jest odporny na niekorzystne warunki zewnętrzne i posiada duży potencjał biologiczny. Żerowanie larw szrotówka powoduje uszkodzenia blaszek liści kasztanowców, na skutek czego liście brązowieją i przedwcześnie opadają, co obniża walory estetyczne kasztanowców jak również zakłóca rytm rozwojowy drzew i obniża ich mrozoodporność.

Zachęcamy do zapoznania się z załączonym Komunikatem Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Białymstoku z dnia 1.10.2018 w sprawie zwalczania szrotówka kasztanowcowiaczka w okresie jesiennym.

Zwalczanie szrotówka kasztanowcowiaczka jest trudne ze względów technicznych i obowiązujących przepisów prawnych, które nie pozwalają na opryskiwanie koron drzew w miastach ze względu na szkodliwy wpływ na środowisko i zdrowie ludzi. W chwili obecnej nie ma środków ochrony roślin zarejestrowanych do zwalczania tego szkodnika.

 

 Szczegółowych informacji udziela Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Białymstoku.